Men's Programme

 

AUCKLAND GOLF INCORPORATED
2019 FIXTURE LIST 24th January 2019
JANUARY    
Sat 5 &  Danny Lee Springfield Open Springfield G.C. Rotorua
Sun 6
Fri 11 to
Sun 13 New Zealand Mid Amateur Championship Omanu G.C
Wed 16 to
Fri 18 North Island Under 19 Boys Championship Hamilton G.C.
Sun 27 & 
Mon 28 Lydia Ko North Harbour Age Group Championships Gulf Harbour C.C.
FEBRUARY    
Sat 2 &
Sun 3 Parkland NZ Speed Golf Open Whitford Park G.C.
Sun 3 1st Round Bissett Shield Titirangi
1st Round Presidents Titirangi
Ist Round Vice Presidents Onewhero
1st Round Captains Chamberlain Park
Ist Round Inter Club - Division I Howick
1st Round Inter Club - Division II Clarks Beach
1st Round Inter Club - Division III Wattle Downs
Fri 8 to
Sun 10 NZ Seniors Championship Hastings G.C.
Sun 10 2nd Round Bissett Shield Maungakiekie
2nd Round Presidents Waiuku
2nd Round Vice Presidents Maungakiekie
2nd Round Captains Whitford Park
2nd Round Inter Club - Division I Akarana
2nd Round Inter Club - Division II Pukekohe
2nd Round Inter Club - Division III Akarana
Fri 15 Brian Perry Open Hamilton G.C.
Sun 17 3rd Round Bissett Shield Remuera
3rd Round Presidents Remuera
3rd Round Vice Presidents Remuera
3rd Round Captains Windross Farm
3rd Round Inter Club - Division I Onewhero
3rd Round Inter Club - Division II Maramarua
3rd Round Inter Club - Division III Whitford Park
Sat 23 &
Sun 24 South Island Strokeplay Championship St.Clair G.C.
Thur 28 to
Sun 3 NZ Mens Open Championship The Hills & Millbrook G.C's.
MARCH    
Sun 3 4th Round Bissett Shield Akarana
4th Round Presidents Akarana
4th Round Vice Presidents Titirangi
4th Round Captains Titirangi
4th Round Inter Club - Division I Maungakiekie
4th Round Inter Club - Division II Maungakiekie
4th Round Inter Club - Division III Waiuku
Sun 10 5th Round Bissett Shield Pakuranga
5th Round Presidents Royal Auckland & Grange
5th Round Vice Presidents Royal Auckland & Grange
5th Round Captains Pakuranga
5th Round Inter Club - Division I Whitford Park
5th Round Inter Club - Division II Pakuranga
5th Round Inter Club - Division III Windross Farm
Thur 21 to
Sun 24 New Zealand Strokeplay Christchurch G.C.
Sun 24 6th Round Bissett Shield Pukekohe
6th Round Presidents Pukekohe
6th Round Vice Presidents Akarana
6th Round Captains Wattle Downs
6th Round Inter Club - Division I Chamberlain Park
6th Round Inter Club - Division II Remuera
6th Round Inter Club - Division III Remuera
APRIL    
Thur 4 to 
Sun 7 Akarana Open (Charles Tour Event) Akarana G.C.
thur 11 to
Sun 14 Muriwai Open (Charles Tour Event) Muriwai G.C.
Sun 14 7th Round Bissett Shield Howick
7th Round Presidents Windross Farm
7th Round Vice Presidents Whitford Park
7th Round Captains Maramarua
7th Round Inter Club - Division I Titirangi
7th Round Inter Club - Division II Titirangi
7th Round Inter Club - Division III Howick
Tue 16 to
Thur 19 South Island Under 19 Championship Harewood and Templeton G.C's
MAY    
Sat 4 &
Sun 5 Whangarei Classic Sherwood Park G.C.
Sun 12 Pennants Semi Finals
Bissett Shield and Presidents Pakuranga
Vice Presidents and Captains Windross Farm
Inter Club Divisions I, II and II Akarana
Sun 19 Club Finals Day
Bissett Shield, Presidents, Vice Presidents and
Captains Maungakiekie
Inter Club Divisions I, II and III Remuera
Mon 27 Intercollegiate Strokeplay TBC 
JUNE    
Sun 9 Auckland v North Harbour Remuera
Tue 11 Intercollegiate Strokeplay Rd 2 Warkworth 
JULY    
Sat 6 &
Sun 7 Bream Bay Classic Waipu G.C.
Tue 9 to Auckland Junior Development Team v
Thur 11 Taranaki Junior Development Team New Plymouth
Sat 13 &
Sun 14 Cambridge Masters Cambridge G.C.
Mon 15 & 
Tue 16 Waikato Age Group Championships Cambridge G.C.
Fri 19 to
Sun 21 Waikato Winter Strokeplay Riverside G.C.
AUGUST    
Fri 2 to
Sun 4 Cambridge Classic Cambridge G.C.
Fri 9 to
Sun 11 North Harbour Strokeplay Omaha G.C.
Sat 10 Waikato Masters Strokeplay Waikare G.C.
Sat 17 &
Sun 18 Auckland v Wellington Taupo G.c.
Fri 23 to North Harbour Masters and Seniors Omaha, Helensville and
Sun 25 Championships Muriwai G.C's.
SEPTEMBER    
Mon 2 New Zealand Secondary Schools Final Cromwell G.C.
Wed 4 to
Fri 6 NZ Boy's Under 13 Championship Millbrook Resort
Wed 4 to
Fri 6 NZ Men's Under 19 Championship Cromwell G.C.
Fri 20 to
Sun 22 North Island Strokeplay and Whakatane G.C.
Bay of Plenty Open Whakatane G.C.
Sun 22 Auckland Masters Strokeplay Championship Windross Farm
Mon 30 Leo Hendry Junior Tournament Maungakiekie G.C.
OCTOBER    
Mon 30 Sep
to Fri 4 NZ Boy's Junior Interprovincial Cambridge G.C.
Sat 5 &
Sun 6 Masters Quadrangular Tournament Waikato
Thur 3 to
Sun 6 Harewood Open (Charles Tour Event) Harewood G.C.
Thur 10 to 
Sun 13 Ngamotu Classic (Charles Tour Event) New Plymouth G.C.
Fri 18 to
Sun 20 Auckland Strokeplay Championship Akarana G.C.
Thur 24 to
Sun 27 Carrus Open (Charles Tour Event) Tauranga G.C.
NOVEMBER    
Wed 30 Oct
to Sun 3 New Zealand Amateur Championship Remuera G.C.
Mon 4 to
Fri 8 Freyberg Masters Timaru G.C.
Sat 9 &
Sun 10 Garrard Shield and Ralph Cup Tournament Bay of Plenty
Sat 16 &
Sun 17 Auckland Matchplay Championship Titirangi G.C.
Sun 24 Bay of Plenty Age Group Championships TBA
Mon 26 to
Fri 30 Inter Provincial Tournament Hastings G.C.
DECEMBER    
Sun 1 Roy Pye Cup Clarks Beach G.C.
Sun 8 Champion of Champions Whitford Park G.C.
Wed 11 to
Sun 15 Mount Open (Charles Tour Event) and
Grant Clements Memorial Mt.Maunganui G.C.
Mon 16 Auckland Age Group Championship Pakuranga G.C.